Norite pirkti franšizę? Atlikite namų darbus!

2017-03-09

Franšizės įsigijimas nėra savaiminis kelias į sėkmę. „Labai svarbu iš anksto pasiruošti ir numatyti, kokiu keliu keliauji, nes prašauti pro šalį gana lengva“, – sako advokatų kontoros „Primus“ vadovaujantis partneris Robert Juodka.

Nors franšizės įsigijimo kelias dažnai yra lengvesnis negu verslo kūrimas nuo nulio, tačiau net ir jis negarantuotas. R. Juodka visus norinčius įsigyti franšizę ragina pirmiausia atlikti namų darbus – gerai pasiruošti būsimai kelionei.

R. Juodka dalijasi devyniais patarimais, kurie padės išvengti franšizės gavėjų dažniausiai padaromų klaidų.

1. Aiškiai suvokite, ką perkate.

Viena dažniausių ir didžiausių klaidų, kurios neišvengia norintys įsigyti franšizę – iki galo neišsiaiškinama, kas yra perkama. Jei norite šios klaidos išvengti, sužinokite, ką gausite už sumokėtus pinigus. Bene svarbiausia išsiaiškinti, kokio tipo franšizę perkate. Pavyzdžiui, ar teisė atidaryti franšizės pagrindu veikiančias franšizės parduotuves tam tikrame regione išimtinai priklausys tik jums, ar toje pačioje teritorijoje veiklą galės vykdyti ir kiti tokią pat franšizę įsigiję verslininkai.

Svarbu atminti, kad ne visi kitose šalyse populiarūs verslo modeliai gali prigyti mažoje Lietuvos rinkoje. Todėl prieš nuspręsdami pirkti franšizę, atsižvelkite į vietos rinkos specifiką: jos dydį, kainų lygį, kultūrą, tradicijas, pirkėjų psichologiją.

2. Įsitikinkite, kad franšizės pardavėjas yra patikimas ir atlikęs jam priklausančius namų darbus.

Išsiaiškinkite, ar franšizės davėjas yra įregistravęs savo prekės ženklą, ar yra užregistravęs savo pramoninės nuosavybės objektus patentų biure. Pasidomėkite, kiek franšizės davėjas jau yra pardavęs franšizių. Kiek iš jų veikia sėkmingai? Ar Lietuvoje būsite pirmasis, o galbūt jau yra veikiančių konkurentų?

Pasidomėkite, ar franšizės davėjo procedūrų rinkiniai ir instrukcijos (know-how) yra tinkamai parengtos, aiškios ir išsamios. Sužinokite, ar franšizės davėjai turi reikalingą programinę įrangą ir ar jums leis ja naudotis vykdant veiklą. Taip pat susipažinkite su franšizės davėjų siūlomomis darbuotojų mokymų procedūromis.

3. Atsakingai įvertinkite savo finansines galimybes ir protingai paskaičiuokite kaštus.

Perkant franšizę sunku tikėtis, kad iš pat pradžių sutarsite dėl konkrečios kainos. Tačiau būtina išsiaiškinti ir aiškiai suprasti, už ką ir kaip bus mokama. Kuo išsamiau ir detaliau tai padarysite, tuo mažiau siurprizų iškils ateityje.

Ne ką mažiau svarbu suprasti, kokie bus pagrindiniai kainos elementai. Pavyzdžiui, dažnais atvejais, taikomas vienkartinis mokėjimas už franšizės sutarties sudarymą, o paskui tenka mokėti periodines įmokas. Išsiaiškinkite, ar periodinės įmokos bus mokamos nuo pelno, ar nuo apyvartos. Net ir jos gali būti skaičiuojamos įvairiais būdais.

Tinkamai neįvertinus savo finansinių galimybių ir neapskaičiavus kaštų, verslo istorijos dažnai baigiasi bankrotu. Todėl prieš pasirašydami franšizės sutartį, kruopščiai apskaičiuokite visus galimus kaštus. Labai dažnai po kiekviena sutarties sąlyga slypi tam tikras kaštai apie kuriuos franšizės pirkėjas iš pradžių net nepagalvoja.

Pavyzdžiui, franšizės sutartyje gali būti labai griežtai nurodyta patalpas įrengti naudojantis tik vieno, franšizės davėjo nurodyto, medžiagų tiekėjo paslaugomis. O jos gali kainuoti kur kas brangiau negu tokios pačios lietuvių tiekėjų paslaugos.

Franšizės kainos negalima tapatinti vien su mokėjimu už franšizę. Dar yra daugybė kitų, vadinamųjų latentinių mokesčių, į kuriuos taip pat būtina atsižvelgti planuojant savo išlaidas. Todėl prieš nuspręsdami pirkti franšizę išsiaiškinkite, kokius mokesčius teks mokėti už informacinių technologijų (IT) palaikymą, vystymą, naujų IT įdiegimą, taip pat už personalo apmokymą, lektorių kelionių išlaidas ir pragyvenimą. Mokesčiai gali būti renkami ir už bendras franšizės rinkodaros, ryšių su visuomene paslaugas. Visi šie latentiniai mokesčiai gali labai stipriai įtakoti galutinę franšizės kainą.

4. Įsitikinkite, ar jums nereikės draustis įvairiais privalomais draudimais.

Franšizės sutartyje franšizės gavėjas gali būti įpareigotas apdrausti savo civilinę atsakomybę. Sutartyje taip pat gali būti nurodyta pareiga apsidrausti turto, verslo pertvarkymo ar veiklos sustojimo kaštų draudimu. Visi šie draudimai paprastai yra brangūs ir neretai kainuoja daugiau negu pradinis franšizės pirkimo mokestis.

Kai kurios sutartys numato reikalavimą franšizės gavėjui laiduoti savo asmeniniu turtu arba gauti banko ar kitų patikimų asmenų garantiją dėl finansinio pajėgumo viso sutarties galiojimo laikotarpiu. Todėl atidžiai skaitykite visus franšizės dokumentus ir garantijos arba laidavimo sutartis. Iškilus ginčui, apsiginti gali būti sunku, o pasekmės gali būti skaudžios.

5. Susipažinkite su franšizės sutarties nutraukimo sąlygomis.

Franšizė – jūsų verslo esmė. Praradę teisę į franšizę, prarasite ir savo verslą. Todėl prieš pasirašydami franšizės sutartį, susipažinkite su jos nutraukimo sąlygomis, išsiaiškinkite, už kokius pažeidimus franšizės davėjai gali nutraukti sutartį. Beje, tie pažeidimai dažnai būna labai paprasti, pavyzdžiui, laiku nepateiktos ataskaitos, laiku nesumokėti franšizės mokesčiai.

Atminkite, kad franšizės sutartys dažniausiai būna vienašališkos – palankios davėjo naudai. Todėl iš anksto išsiaiškinkite, ar galėsite nutraukti franšizės sutartį, jeigu verslas nesiklostys taip, kaip tikėjotės. Paprastai baudos, skiriamos nutraukiant franšizės sutartį anksčiau laiko, yra tikrai nemažos.

6. Aptarkite franšizės galiojimo terminą ir išsiaiškinkite, ar bus galimybė pratęsti sutartį.

Prieš pirkdami franšizę atkreipkite dėmesį į pasirašomos franšizės sutarties terminą. Išsiaiškinkite, ar turėsite galimybę pratęsti sutartį ir kokiomis sąlygomis. Pasidomėkite, kaip konkrečiai tai gali būti padaryta. Atminkite, kad Lietuvos įstatymai gina franšizės gavėjus. Jeigu sutarties galiojimo laikotarpiu buvo laikomasi visų reikalavimų, franšizės gavėjas turi teisę reikalauti pratęsti franšizės sutartį tokiomis pat sąlygomis.

7. Išsiaiškinkite, kokios šalies teise bus vadovaujamasi aiškinant bei vykdant franšizės sutartį.

Neretai franšizės gavėjai neatsižvelgia į šią sutarties dalį, o paskui pyksta, kad iškilus ginčams, savo teises ginti turi kitoje šalyje. Franšizės gavėjams paprastai yra daug palankiau, kai franšizės sutartis vykdoma ir aiškinama vadovaujantis Lietuvos teise.

8. Įregistruokite franšizės sutartį.

Pasirašę sutartį įregistruokite ją Juridinių asmenų registre. Neįregistruota franšizės sutartis laikoma negaliojančia prieš trečiuosius asmenis, jei iškyla ginčų su Mokesčių inspekcija arba, asmenimis, kurie kėsinsis į franšizės davėjams priklausančius, bet jūsų naudojamus objektus. Sutartį taip pat reikia įregistruoti ir Valstybiniame patentų biure. Tuomet, iškilus ginčams, jūs galėsite tiesiogiai ginti savo teises kaip oficialus prekės ženklo atstovas.

Nors įregistruoti sutartį yra labiau aktualu franšizės davėjui, ginčų atveju tai praverčia ir franšizės gavėjams. Todėl rekomenduoju sutartis registruoti toje valstybėje, kurioje vykdote veiklą.

Dažnai nei franšizės davėjai, nei gavėjai nenori Juridinių asmenų registrui atskleisti visų franšizės sutartyje esančių konfidencialių sąlygų, tačiau iš praktikos galiu pasakyti, kad tai nėra būtina. Dažniausiai pakanka pateikti tik sutarties išrašus – būtinąją informaciją.

9. Pasikliaukite profesionalais.

Franšizės sutartis – tai ilgas ir sudėtingas teisinis dokumentas. Todėl jį suprasti be profesionalaus teisininko pagalbos gali būti tikras iššūkis. Svarbu paminėti ir tai, kad dažniausiai franšizės sutartys būna paruoštos anglų kalba, o tai irgi gali sukelti papildomų sunkumų bandant perprasti visas sutarties subtilybes.

Tad derantis dėl franšizės sutarties sąlygų ir pasirašant sutartį teisininkas yra tarsi šturmanas, padedantis susigaudyti franšizės davėjų keliamų reikalavimų pinklėse ir apsisaugoti nuo galimų brangiai kainuojančių klaidų.

Pašnekovą kalbino Ernesta Vinevičiūtė
 

Straipsnis buvo paskelbtas franšizavimo portale FranchiseINFO.lt.

Straipsnio originalą rasite čia >>>> 

2022    |    Franchise hub. All rights reserved.   |

To top